Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL LEGAL DUPA NOUL COD AL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL LEGAL DUPA NOUL COD AL MUNCII

AS DORI SA STIU CARE ESTE MINIMUL SI MAXIMUL DEZILE CONCEDIU LEGAL DE ODIHNA PE AN LA O VECHIME DE 27 DE ANI IN CIMPUL MUNCII??? TOT ODATA IN CITE FRACTIUNI SE POATE LUA PE AN CONCEDIUL DE ODIHNA ???
Conform art. 145 din Codul Muncii – Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește în contractul individual de muncă, cu respectarea legii și a contractelor colective aplicabile, și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic. Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Asadar, Codul Muncii instituie o durata minima a concediului de odihna de 20 de zile lucratoare.

Durata concediului de odihna se poate stabili pe calea negocierilor colective si individuale.
Se poate tine cont de diverse criterii: vechimea inmunca, vechimea in specialitate, varsta sau specificul activitatii (altele decat acelea pentru care legea sau contractele colective prevad concediu de odihna suplimentar).

art.148 (5) C.mun. : In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
In cazul in care lucrati la stat raspunsul vine din:

HG 250/1992 -privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor
din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile
bugetare-republicata

Concediul de odihna

Art. 1. - (1) Salariatii din administratia publica au dreptul, in fiecare an calendaristic, la un
concediu de odihna platit, cu o durata de 21 sau 25 zile
lucraroare, in raport cu vechimea lor in munca, dupa cum urmeaza:
Vechimea in munca Durata concediului
- pana la 10 ani 21 zile lucraroare
- peste 10 ani 25 zile lucratoare

(2) Salariatii din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul, in
fiecare an calendaristic, la un concediu de odihna
platit, cu o durata de 18-25 zile lucratoare, in raport cu vechimea in munca, dupa cum
urmeaza:
Vechimea in munca Durata concediului
- pana la 5 ani 18 zile lucratoare
- intre 5 si 15 ani 21 zile lucratoare
- peste 15 ani 25 zile lucratoare

Art. 6. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an calendaristic, integral sau
fractionat.
(2) Concediul de odihna poate fi fractionat, la cererea salariatului, cu conditia ca una dintre
fractiuni sa nu fie mai mica de 15 zile lucratoare.

Pentru salariatii din sectorul privat nu exista in prezent o reglementare universal aplicabila in acest sens, cu exceptia situatiei in care, prin contractul colectiv la nivel de ramura care va este aplicabil a fost stabilita o regula expresa in acest sens.
In concluzie, daca doriti reglementarea acestui aspect in cadrul unitatii dvs., puteti face acest lucru prin incheierea unui contract colectiv la nivel de unitate.
Durata minima a concediului de odihna este de 20 de zile lucratoare, potrivit art. 140 alin. (1) din Codul muncii.
avluci a scris:

.....
Durata minima a concediului de odihna este de 20 de zile lucratoare, potrivit art. 140 alin. (1) din Codul muncii.

Este vorba despre art.145 alin.1 C.mun. ... La data de 18.05.2011 Legea nr.53/2003 - Codul Muncii a fost republicata.