Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara - D390
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara - D390

In luna noiembrie am primit o factura de avans de la un partener extern din Germania. Avansul, pentru achizitia intracomunitara l-am declarat in D390 la luna noiembrie.
In luna decembrie are loc achizitia propriu-zisa. Factura venita in decembrie este cu valoare 0, deoarece avansul a fost de 100% si s-a stornat. Ce declar in decembrie in D390, sau altfel zis, mai declar ceva?
Plecand de la ideea ca intre Declaratia 390 si Declaratia 300 trebuie sa existe o corelatie in ceea ce priveste achizitiile intracomunitare, pentru luna decembrie nu mai trebuie sa depuneti Declaratia 390 daca aceasta este cu 0(zero).