Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit corectie impozit profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

corectie impozit profit 2011

Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema.
In decembrie 2012 firma emite o factura pentru o lucrare pentru care s-a emis
deja factura de avans. Marea problema e ca la preluarea in contabilitate nota
contabila s-a inregistrat cum nu se poate mai gresit.
Si anume
4111= % - factura de avans initiala

4111= % - factura finala
704 -11000 in loc de 419
Pentru clientul respectiv erau mai multe avansuri facturate pt. diverse lucrari
si abia acum am realizat ca sodul de pe 419 nu s-a stins.
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa fac.... stiu ca ar trebui depusa
rectificativa la declaratia 101, dar in legatura cu corectiile in balanta nu
sunt sigura...:(:(

Buna seara,

In opinia mea ar trebui sa faceti urmatoarele inregistrari contabile:

419 = 1174 cu suma de 11.000 lei
1174 = 4411 cu suma de 1.760 lei(11.000*16%)

Veti rectifica declaratia 101, asa cum ati precizat. Bineinteles ca rectificarea declaratiei 101 va produce dobanzile si penalitatile de rigoare:stunned:

Presupun ca utilizarea contului 4426, a fost doar o eroare de scriere din mesajul dvs.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze , bineinteles ca era vorba de 4427.
Si eu ma gandisem la notele contabile de mai jos dar simteam nevoia de a mai cere o parere.

4111= %
si
4111= %

1174=4411 1760

Referitor la dobanzi si penalitati ....ce sa spun....se pare ca acum voi afla cat de scump ma va costa neatentia :(
Multumesc inca o data pentru bunavointa de a da importanta problemei mele!

O seara buna!