Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta de condamnare-cu executare sau cu suspendare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta de condamnare-cu executare sau cu suspendare?

Va rog explicati-mi ce inseamna asta = sentinta penala definitiva prin neapelare la data de 05.05.2009 :art 85 alin 1 din oug,condamna inculpatul la 1 an de inchisoare.In baza art 85 alin 2 din oug condamna acelasi inculpat la 1 an inchisoare.In baza art 86 alin 2 din oug condamna acelasi inculpat la 6 luni inchisoare.In baza art 33-34 cod penal inculpatul va executa pedeapsa de 1 an inchisoare.In baza art 81,82 cod penal,suspenda conditionat executarea pedepseo,pe perioada de incercare de 3 ani.Trebuie sa faca inchisoare sau nu? Multumesc anticipat!
Nu , este vorba despre aplicarea unei pedepse cu suspendarea executării pedepsei, rezultată din contopirea a 3 pedespe , pentru infracţiuni concurente.
Insemna ca:
- sentinta a ramas definitiva la data de 05.05.2009 prin neapelare-adica nu s-a exercitat calea de atac a apelului in termenul prevazut de lege,
-au fost aplicate 3 pedepse de 1 an, 1an si 6 luni, pentru 3 infractiuni ,
- au fost contopite pedepsele aplicate, pentru ca ele au fost concurente, urmand ca inculpatul sa execute pedeapsa cea mai grea de 1 an inchisoare, iar executarea acesteia a fost suspendata conditionat pe perioada unui termen de incercare de 3 ani ,deci cu alte cuvinte nu executa pedeapsa in regim de detentie,
-termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei rezultante aplicate ( 1an) la care se adauga un interval de timp de 2 ani conform art 82 c.pen.- total 3 ani,
- termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii defintive a hotararii de condamnare, respectiv de la data de 05.05.2009,
- daca pe perioada termenul de incercare condamnatul nu savarseste o alta infractiune si si nici nu se pronunta revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in temeiul art 83 si 84 c.pen., acesta va fi reabilitat de drept.
multumesc mult.
orice persoana poate primi un numar nelimitat de condamnari cu suspendare, asa este?