Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Creditare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Creditare ONG

Membrii fondatori ai unei asociatii sportive pot credita asociatia, adica, pot lasa la dispozitia asociatiei sume de bani pe care aceasta sa le utilizeze o perioada de timp in scopul constituirii de resurse, si apoi sa le restituie membrilor fondatori? Un fel de echivalent al contului 4551 utilizat in planul de conturi al societatilor comerciale?
Da, prin contul 462.
Si sa nu uitati sa promovati la inceputul acestui an campania de 2% adresata persoanelor cu venituri din salarii(formularul 230) si celor care trebuie sa depune declaratia 200, pentru a va mai atrage surse financiare.