Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate intra in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate intra in insolventa

buna seara
poate ca o firma sa intre in insolventa daca mai are un angajat .patronul la care lucrez spune ca nu imi da salariu pt ca oricum va cere insolventa .
Da, o societate poate intra in insolventa chiar daca mai are salariati activi ...

Art. 3 din Legea nr.85/2006:
În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
1. insolvenţa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizează prin insuficienţa fondurilor băneşti disponibile pentru plata datoriilor certe, lichide şi exigibile:
a) insolvenţa este prezumată ca fiind vădită atunci când debitorul, după 90 de zile de la scadenţă, nu a plătit datoria sa faţă de creditor; prezumţia este relativă;
b) insolvenţă este iminentă atunci când se dovedeşte că debitorul nu va putea plăti la scadenţă datoriile exigibile angajate, cu fondurile băneşti disponibile la data scadenţei;

Asadar, insolventa se raporteaza la insuficienta fondurilor banesti si nicidecum la numarul de salariati.