Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu la 750 lei pentru cim suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu la 750 lei pentru cim suspendat

Buna ziua,
De la 1 feb 2013 se modifica salariul minim la 750 lei.
Cum se procedeaza in situatia in care contractul de munca este suspendat (pana la 28.02.2013) si este cu un salariu de 700 lei?
Cand se face modificarea prin act aditional, la data de 1 feb sau la 1 martie 2013?
Multumesc.
freeelis a scris:

Transmiterea revisal-ului se va face cel mai tarziu in data de 01.02.2013 ... sunt aplicabile prevederile mentionate de dvs ... chiar daca textul se refera la alta data.

Înregistrarea în revisal cu privire la modificarea salariului nu se înregistrează "(2) Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c) - g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată.''
De ce nu cititi si teza a II-a a art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 ... cumva majorarea salariului se face in urma negocierii sau a unui act normativ?

Art.4 din HG nr.500/2011
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
....

De drept, data transmiterii trebuia sa fie 23.01.2013 - data publicarii in Monitorul Oficial a HG nr/23/2013
freeelis a scris:

De ce nu cititi si teza a II-a a art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 ... cumva majorarea salariului se face in urma negocierii sau a unui act normativ?

Art.4 din HG nr.500/2011
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
....

De drept, data transmiterii trebuia sa fie 23.01.2013 - data publicarii in Monitorul Oficial a HG nr/23/2013

Acum am înţeles!
Buna ziua, am nevoie de putin ajutor: Un cim suspendat din iunie 2013 cu salariu minim de 750 . Suspendarea inceteaza in 13 decembrie si contractul inceteaza in 14 decembrie 2013. Trebuie sa modific salariul minim la 800 si sa incetez contractual dupa ce modific sau nu mai este nevoie sa modific salariul? Salariatul neavand nici o zi lucrata incepand din iunie 2013 .
Se modifica mai intai salariul si apoi se face incetarea raportului de munca.