Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mutatie adresa buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mutatie adresa buletin

Parintii mei au luat un apartament pe numele lor in care locuiesc eu si sotul meu. Trebuie sa facem mutatia adresei noi in buletin?
Multumesc anticipat.
In situatia in care apartamentul respectiv este pe numele parintilor dumneavoastra, daca doriti sa va faceti mutatia in buletin (sa va declarati domiciliul in imobilul respectiv), este necesar sa va prezentati la sediul Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor din sectorul pe raza caruia se afla imobilul, impreuna cu unul dintre parinti, care sa aiba asupra sa titlul de proprietate asupra apartamentului. De regula, se incheie si un Contract de comodat intre proprietarii apartamentului si dumneavoastra + sotul, care va fi depus atat la serviciul mai sus amintit, cat si la administratia financiara. Cu stima.
Multumsc pt informatii. Eu vroiam sa stiu daca trebuie/ daca este obligatoriu sa ne facem mutatie...? Putem avea probleme daca nu se face mutatia?

Multumsc din nou.
Altfel se cheama ca locuiti fara forme legale la acea adresa si sunteti pasibili de amenda ( mica :) ).
Puteti sa mergeti sa va puneti o viza de flotant ( resedinta) pe buletine, asa ar fi corect.
:oops:
@mariusinho
Contractul de comodat nu se inregistreaza la Administratia Financiara pentru ca e contract cu titlu gratuit.