Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu incadrare!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu incadrare!?

Buna ziua,
as vrea sa stiu daca pot angaja pe functia de asistent manager pe cineva care nu are liceul cu un salariu de incadrare de 750lei sau trebuie sa aiba studii minime conform COR
Daca este vorba de o firma particulara cea mai importanta conditie de indeplinit este cea de competenta. In cazul unei unitati bugetare se pune conditia unui nivel de studii, dublat evident de competenta necesara,
Chiar daca nu are studii medii , angajatorul o poate angaja pe functia respectiva ... De asemenea, angajatorul are posibilitatea de a trimite salariata/ul respectiv/a la un curs de calificare profesionala pentru asistent manager ..

Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.