Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... localizare telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

localizare telefon

Stie cineva cam cu ce precizie poti fi localizat cu ajutorul telefonului mobil? Adica se induca zona, gen "Piata Unirii" sau iti poate spune chiar si daca erai in dormitor cu telefonul sub perina. Sunt probleme daca de localizare daca ca de ex. stai la etajul 10 ? sau vor sti ca esti la etajul 10 si nu la parter?

Banuiesc ca avocatii care au lucrat in dosare de talharii, furturi de apartamente sau oriunde se fac localizari cu ajutorul telefoanelor mobile pot da detalii.
In baza tehnicilor existente localizarea se poate realiza cu precizie
ynocentta a scris:

In baza tehnicilor existente localizarea se poate realiza cu precizie

Si cam ce fel de precizie este? 2D? 3D?
Localizarea telefonului mobil se poate face in functie de mai multe "elemente" tehnice. Cea mai exacta precizie de obtine doar cu ajutorul GPS-ului. GPS-ul telefonului poate furinza date cu o precizie si pana la 3m. Restul loclizarilor in functie de retea (prin triangulatie etc.) sunt foarte imprecise (uneori au abateri de peste 1km).

Pe piata exista numeroase aplicatii care folosesc aceasta "facilitate" a telefoanelor dotate cu GPS. Cele mai multe dintre ele au ca scop protectia impotriva furtului, localizarea fiind un element auxiliar.

In Romania a aparut de curand o aplicatie care localizeaza cu precizie un telefon mobil cu Android. www.viptrack.ro
Scopul este acela de a localiza telefonul pe care este instalata aceasta aplicatie de catre altcineva, in timp real, chiar daca telefonul se afla intr-o cladire si nu mai obtine date de la GPS (sunt furnizate cele de la usa pe unde a intrat).
Poti incerca aplicatia gratuit 2 saptamani. E utila pentru a iti face o idee despre posibilitatile de localizare cu GPS si precizia reala a GPS-ului de pe telefon.