Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in functie publicã
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in functie publicã

Sunt angajat contractual Inspector de specialitate nivel studii superioare gradul I, gradatia 3 clasa de salarizare 38 coeficient de ierarhizare 2.49 şi urmează să fiu promovat în funcţia publică de Consilier I grad profesional superior prin transformarea postului. Menţionez că am vechimea in muncă de peste 15 ani din care în administratie de 6,5 ani, studii superioare de lunga durata (Politehnica - TCM - 5ani si Drept si administratie publica 3 ani). Mă interesează dacă se poate face transformarea postului şi care va fi salariul de incadrare după ocuparea noului post ?
Functia de Inspector de specialitate gradul I este functie contractuala, iar functia de consilier I grad profesional superior este functie publica. Nu puteti promova dintr-o functie contractuala intr-o functie publica.
Consilier, clasa I, grad profesional principal, daca aveti prerogative de putere publica si sunteti numit functionar.