Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua. Trimit un mesaj din partea mamei....Dupa o vizita la CASA de PENSIE si un calcul facut de persoanele abilitate a aflat ca ar trebui sa iasa la pensie in anul 2011 luna septembrie, iar anticipat in anul 2014. Intrebarea mea este: daca a crescut 4 copii, acest lucru o poate ajuta sa iasa mai repede la pensie (anticipat)... MULTUMESC.....
Daca mama dvs. a realizat stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000, pentru cei 4 copii nascuti si crescuti beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.

Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu o alta reducere prevazuta in Legea nr. 19/2000 sau in legi speciale iar varsta de pensionare redusa pentru nasterea si cresterea a 4 copii nu poate fi mai mica de 55 de ani.