Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA la achizitie auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA la achizitie auto

O societate a efectuat o achizitie intracomunitara in martie 2012 a unui autoturism BMW. Scopul achizitiei - vanzarea acestuia. Societatea a inregistrat autoturismul in cont 371 "Marfuri" si a aplicat taxarea inversa la factura. Pentru ca au fost diverse dificultati in realizarea vanzarii, autoturismul nu a fost vandut nici pana azi, dar nici nu a fost folosit de un alt salariat/ director/ asociat.
In aceste conditii, este necesara ajustarea TVA, si cum se face concret aceasta?
Presupunem, valoarea de intrere a auto = 30.000 euro, la cursul din data facturii. Masina este in continuare in cont 371.
Daca la la sfarsitul anului, "apare in listele de inventariere", nu trebuie facuta nicio ajustare.