Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Microintreprindere 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Microintreprindere 2013

In urma modificarilor legislative din 2013, am incetat contractul de munca al singurului angajat al unui srl (incheiat initial pentru a respecta conditia pastrarii statutului de microintreprindere, aceea de a angaja minim 1 salariat in 60 de zile de la infiintare). In afara modificarilor din revisal si trimiterea registrului cu modificari la itm, trebuie sa depun vreo declaratie la fisc prin care anunt ca nu mai am angajati (ex. d100?)
Formularul 010 pentru modificari in vectorul fiscal, atat pentru scoaterea contributiilor pe salarii cat si modificarea impozitului pe profit cu cel pe venit.Il completati in dubluexemplar si-l depuneti la finante.
multumesc pentru raspuns dl Neagu.
Va rog sa-mi spuneti:
- care este termenul limita pentru depunerea formularului 010 atunci cand scoti contributiile pe salarii;
- daca nu mai am agajati ar trebui totusi sa depun d112 pe zero?
- avand in vedere ca inca nu am inceput activitatea, cat timp pot depune declaratiile pe zero, fara a se declara inactivitatea firmei?