Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... interzis cumulul salariului cu pensia si in situatia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

interzis cumulul salariului cu pensia si in situatia aceasta?

O persoana urmeaza sa implineasca varsta legala de pensionare in iulie anul acesta. Potrivit art. 83 din Legea 19/2000
Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se acordă şi se plătesc de la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare, dacă cererea a fost depusă în termen de 30 de zile de la această dată.
Intrebarea este: daca persoana respectiva va depune cererea de pensionare,are dreptul sa lucreze in continuare si sa figureze ca si salariat pana in momentul in care va fi emisa decizia de pensionare?
Lucreaza pana la primirea deciziei de pensionare.
sallyda a scris:

O persoana urmeaza sa implineasca varsta legala de pensionare in iulie anul acesta. Potrivit art. 83 din Legea 19/2000
Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se acordă şi se plătesc de la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare, dacă cererea a fost depusă în termen de 30 de zile de la această dată.
Intrebarea este: daca persoana respectiva va depune cererea de pensionare,are dreptul sa lucreze in continuare si sa figureze ca si salariat pana in momentul in care va fi emisa decizia de pensionare?

Bineinteles! Persoana care se va pensiona trebuie, insa, sa ia legatura cu casa de pensii si sa aduca la cunostinta lor acest aspect, intrucat o decizie de pensie nu se emite decat daca la dosar este depus carnetul de munca in original.

Pensionarul pentru limita de varsta poate cumula pensia cu salariul si dupa emiterea deciziei de pensionare.
Unele persoane imi spusesera ca, daca persoana respectiva nu depune dosarul cat mai repede, va fi obligata sa inceteze raporturile de munca si va ramane fara un leu pana in momentul emiterii deciziei de pensionare.

Acum sunt lamurita. Multumesc
In cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii, angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului.