Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarizare

Pnetru o persoana angajata cu contract de munca, cu 8 ore/ zi, dar care lucreaza de luni pana vineri doar 7 ore, dar mai lucreaza sambata 7 ore, cum se calculeaza salarul? Orele de sambata se considera ore suplimentare si se platesc cu 100%, in conditiile in care ziua de sambata nu se compenseaza cu zi libera? Sau se considera ore suplimentare doar ceea ce depaseste 40 ore/saptamana, respectiv 2 ore?
Voi ponta 2 ore suplimentare, iar pentru orele lucrate sambata angajatul primeste un procent in plus?
Orele prestate in timpul repausului saptamanal nu sunt ore suplimentare. Nu confundati munca suplimentara cu munca in timpul repausului saptamanal.

Codul muncii:

Art. 120. - (1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.

Art. 137. - (1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Nu scrie nicaieri in lege care este cuantumul sporului acordat pentru prestarea muncii in timpul repausului saptamanal.