Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

al 13-lea salariu

stie cineva sa-mi spuna care este temeiul legal potrivit caruia se calculeaza al 13-lea salariu pentru angajatii bugetari?
CRISDIDA a scris:

stie cineva sa-mi spuna care este temeiul legal potrivit caruia se calculeaza al 13-lea salariu pentru angajatii bugetari?

Art. 28 din Legea bugetului de stat pe anul 2008, legea nr. 388/2007
(1) Plata premiului anual aferent anului 2008 pentru personalul din institutiile publice, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv pentru personalul aferent activitatilor de pe langa unele institutii publice finantate integral din venituri proprii, se efectueaza din prevederile bugetare pe anul 2009, incepand cu luna ianuarie 2009.
#-ode fapt ma intereseaza temeiul legal in baza caruia se fac calculele. De unde rezulta ce anume trebuie luat in calcul?
CRISDIDA, utilizator
CRISDIDA a scris:

#-ode fapt ma intereseaza temeiul legal in baza caruia se fac calculele. De unde rezulta ce anume trebuie luat in calcul?

Baza de calcul porneste de la salariul brut avut in cele 12 luni ale anului care adunat se imparte la 12.
asta inseamna ca se iau in calcul si sporurile?care este temeiul legal?
CRISDIDA, utilizator
art.18 din ordonanta 6/2007"
Pentru activitatea desfăşurată, funcţionarii publici au dreptul la un premiu anual, egal cu salariul mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face premierea.
(2)Premiul anual se plăteşte în anul următor celui pentru care se face premierea.
(3)Pentru funcţionarii publici care nu au lucrat tot timpul anului, premiul anual se acordă proporţional cu perioada lucrată şi se stabileşte luându-se în calcul media salariilor de bază realizate în perioada în care au desfăşurat activitate, raportat la 12 luni."
Deci se iau in calcul doar salariul de incadrare+salariul de merit +indemnizatia de conducere= salar de baza