Forum Discuţii juridice Executare silită plata esalonata a amenzilor administrative
Discuție deschisă în Executare silită

plata esalonata a amenzilor administrative

pot fi platite esalonat amenzile administrative aplicate persoanelor fizice? care este perioada maxima in care pot fi platite esalonat aceste obligatii?
Nu exista prevazuta facilitatea achitarii partiale/fractionate a debitelor in evidenta administratiei fiscale
Se poate achita esalonat ,dar modificarea Codului de procedura fiscala prin OG 16/2012, in vigoare incepand cu data de 01 noiembrie 2012, reglementeaza o exceptie de la regulile existente in privinta stingerii datoriilor si anume:
- in cazul obligatiilor fiscale de plata stabilite de organele de inspectie fiscala, precum si amenzilor de orice fel, se stinge cu prioritate obligatia fiscala sau amenda pe care o alege contribuabilul.

ynocentta, utilizator
Da, se pot esalona si amenzile
Aceasta prevedere a a fost introdusa prin OUG nr. 24/2012 care abroga prevederile OUG nr. 29/2011, astfel incat de acum se pot esalona la plata si amenzile, dar si obligatiile fiscale de a caror plata depinde acordarea sau mentinerea unei autorizatii.