Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recursul întemeiat pe Codul de procedurã civilã ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recursul întemeiat pe Codul de procedurã civilã vechi

Va rog sa-mi precizati daca in situatia in care se formuleaza un recurs intemeiat pe art. 304 si art. 304 indice 1 din vechiul Cod de Procedură Civila, este necesar ca in cuprinsul recursului sa se mentioneze ca recursul se intemeiaza in drept pe VECHIUL Cod de Procedura Civila? Pentru a ma face mai bine inteles, care dintre variantele de mai jos este corectă?
1. In drept, ma intemeiez pe prevederile art. 304 si art. 304 indice 1 din Codul de Procedură Civila.
2. In drept ma intemeiez pe prevederile art. 304 si art. 304 indice 1 din VECHIUL Cod de Procedură Civila.
In concluzie, este necesar ca sa mentionez expres ca art. 304 si art. 304 indice 1 fac parte din Codul de Procedură Civila vechi, sau este suficient daca nu mai utilizez cuvantul vechi sau vreun sinonim al sau (sau o alta formulare de acest fel) Va multumesc!
Este corectă varianta nr. 1. Nu este necesar să menţionaţi în recursul dvs. că vă referiţi la Codul de procedură civilă din 1865. Contrar părerii multora, judecătorii ştiu care sunt dispoziţiile procesuale aplicabile fiecărei speţe în parte.
Este cunoscut faptul ca pentru procesele incepute pana la 15 februarie 2013 se aplica prevederile Codului vechi de procedura civila, inclusiv in ceea ce priveste caile de atac, de aceea nu este necesar sa faceti mentiunea "vechi" intrucat instanta va sti la care cod va referiti.