Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PAYPOINT-INCASARE FACTURA ELECTRONIC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PAYPOINT-INCASARE FACTURA ELECTRONIC

O societate comerciala are un aparat paypoint la care inacseaza facturi precum distrigaz , romtelecom si incarca cartele telefonice . Pentru aceasta prestare primeste comision.bani incasati pe facturi ii depune in contul societatii (cea care a pus la dispozitie aparatul), si aceasta ne plateste prin banca comisionul aferent incasarilor din ziua respectiva .
Cum inregistrez in contabilitate acest comision incasat prin banca si cum fac dovada acestei prestari de serviciu deoarece nu am nici-o factura sau bon fiscal .

Administratorul sustine ca valoarea comisionului o bate pe casa de marcat dar mie mi se pare imposibil deoarece orice suma batuta pe casa de marcat reprezinta o incasare , asta ar insemna ca incaseaza de 2 ori

Va rog mult sa ma ajutati pentru ca nu am gasit unde sa ma documentez.
Va multumesc anticipat

:offtopic: Va rog sa nu mai scrieti cu litere de tipar, e greu de citit si incalca regulamentul de postare. Multumesc!
ContSters20980, utilizator
Comisionul incasat prin banca se factureaza.Se emite factura fiscala.Nu se bate in casa de marcat.
Si eu sunt interesat de acest subiect , am sa incerc sa detaliez putin;

Ok am inteles ,pentru comisionul acordat de societatea (cea care a pus la dispozitie aparatul), se emite factura la sfarsitul lunii etc ect..
Totusi consider ca pentru reincarcarea electronica (Prepay) trebuie inregistrata in casa de marcat la acestea exista adaos comercial ...
Problema se pune si atunci cand 'cineva' vine in control ma refer la cei de la garda si constata ca eu am in casa o suma mai mare fata de cea care este inregistrata pe casa de marcat, pentru ca depunerile la banca se fac la intervale de 2-3 zile .
Care ar fi solutia corecta in acest caz ?
Multumesc !:">