Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... E corect sa se afiseze restantele?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

E corect sa se afiseze restantele?

Buna Seara!
Doresc sa va intreb daca, asociatia de proprietari, are dreptul sa afiseze public suma restanta la cheltuielile comune din blocul respectiv. V amultumesc
Este temeinic si legal ca asociatia de proprietari prin lista lunara de intretinere sa informeze memebri proprietari asupra cotelor de contributie la cheltuielile de intretinere ,atat a sumelor
aferente lunii de plata cat si a eventualelor sume neachitate in termenul stabilit
Listele de plata trebuie sa contina restantele si acesta este prevazuta in mai multe articole din Legea 230/2007, HG 1588/2007.
Ordin nr. 1969 din 09/11/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 846 din 10/12/2007, cuprinde printre altele si modelul listei de plata a asociatiei de proprietari. In acesrt model sunt 4 coloane de restante: intretinere, fond rulment, penalizari, total restante.

Cred ca @lilu68 s-a referit la afisarea pe alta lista ,suplimentara ,uneori chear ostantetiv, pe usa de la intrare in bloc ,...., cu restantieri. Dar eu consider ca scopul scuza mijloacele si cea ce nu este interzis este permis.