avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... platesc caldura daca este inchisa furnizarea acesteia?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

platesc caldura daca este inchisa furnizarea acesteia?

Buna ziua.
Daca ma poate indruma cineva spre rezolvarea urmatoarei probleme: s-a spart o teava de caldura de la subsolul blocului. pentru reparatia acesteia este nevoie de a se sparge peretele proprietarului de la parter. acesta a fost de acord cu aceasta reparatie/spargere cu conditia sa isi schimbe si el teava din apartament si sa se lege la apartamentul de deasupra-etajul 1. aici locuiesc eu si din mai multe motive personale nu pot acum sa imi fac casa santier si sa permit schimbarea tevii. asa ca nu se poate face lucrarea de reparatie si administratorul ma invinovateste ca nu poate da drumul la reparatie din cauza mea. in plus: caldura este inchisa pe coloana noastra de pe data de 14 si in perioada asta noi va trebui sa platim caldura ...
ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:38, 21 Martie 2013
In situatia expusa ,posibil ca reprezentantii asociatiei de proprietari sa ia act de situatia concreta ,astfel incat sa impuna la calculul cotelor de caldura strict apartamentele care beneficiaza de confort termic
Puteti sesiza oficial presedintele de asociatie sa analizeze cu responsabilitate situatia ,functie de care sa dispuna masurile necesare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avarie coloana apa narcisdaniel narcisdaniel daca conducta de apa a blocului se crapa, eu am tavanul ud si trebuie sa sparg la vecinul de sus, cine plateste daca teava este sparta la nivelul ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu reparații coloană apă în bloc adrianfltm adrianfltm Bună ziua, În apartamentul în care stau ( chiriaș, dar nu cred că e relevant pt situația de mai jos ) au apărut , aproximativ acum o lună pete și ... (vezi toată discuția)
Cine achita daunele din apartamentele locatarilor? nofret nofret Daca se sparge teava de apa rece ori calda din peretele de la baie, stiu ca eventualele costuri pentru inlocuirea acesteia revine administratiei de ... (vezi toată discuția)