Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozite apicultura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozite apicultura

as dori sa aflu ce impozite se vor plati in apicultura incepind cu 2013
Conform Ordonantei nr.8 din 2013, apicultorii se incadreaza la plata unui impozit anual de 16%, in anumite conditii. Daca detineti peste 50 de stupi de albine, veti achita acest impozit.

Art. 73.
(1) Venitul dintr-o activitate agricolă se stabileşte pe bază de norme de venit.
(2) Normele de venit se stabilesc pe unitatea de suprafaţă (ha)/cap de animal/familie de albine.
Intre 50 si 100 de familii de albine, norma de venit este de 70 de ron, iar pentru ce depaseste 100 de stupi, se aplica 98 ron.
Precizarile de mai sus sunt valabile doar pentru persoanele fizice care nu au fost inregistrate pana acum in nici un fel din punct de vedere fiscal. Deci nu pentru pfa-uri si altele de acest fel la care ramane situatia din ultima parte a anului trecut.
Extras din HG 84/2013 :

Veniturile din activităţi agricole realizate individual sau într-o formă de asociere
fără personalitate juridică, stabilite pe baza normelor de venit, se supun impunerii potrivit
prevederilor cap. VII titlul III din Codul fiscal, indiferent de forma de organizare a
activităţii.

Deci II,PFA ,legat de apicultura,intra la normele de venit.