Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract asociere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract asociere

Ideea este urmatoarea: un contract de asociere in participatiune este incheiat intre X si Y pentru o perioada de 49 de ani. Clauzele contractului, in proportie de 99%, sunt in favoarea lui Y, una din clauze prevazand ca Y poate ceda contractul de asociere in cazul in care activitatea se dovedeste neprofitabila pt el, conform criteriilor proprii.
Lui X i se acorda dreptul primului refuz. Ce vrea sa insemne acest prim refuz? literal, inteleg foarte bine dar, daca refuza, ce se intampla? de vreme ce nu mai exista in contract nici o alta mentiune referitoare la acest aspect, sa inteleg ca e apa de ploaie?
Daca nu se doreste continuarea asocierii, exista vreo alternativa pentru un contract de asociere in participatiune? adica, exista vreun alt tip de contract asemanator, care sa poata inlocui cu succes un astfel de contract?
Clauya de care faceti vorbirre inseamna ca X poate refuya sa continue asociatiunea in participatiune cu un nou partenet in locul lui Z singura solutie fiind rezilierea contractractului.