Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Comision rezervari de la firma din Olanda
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Comision rezervari de la firma din Olanda

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema.
Am primit de la o firma din Olanda o factura reprezentand comision rezervari.
De la acest furnizor avem certificat de rezidenta fiscala valabil in momentul platii facturii.
In aceasta situatie conform Conv.de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Olanda pentru acest comision trebuie sa calculez impozit nerezidenti sau nu?
Va multumesc,
Buna ziua,

In conventia de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Olanda(L85/1999), nu sunt specificate in mod distinct comisioanele, in opinia mea ele fiind integrate in continutul art.7 Profiturile intreprinderilor sau la art.22 Alte venituri. Regula de baza este urmatoarea:
Profiturile unei întreprinderi a unui stat contractant sunt impozabile numai în acel stat, în afară de cazul în care întreprinderea exercită activitate de afaceri în celălalt stat contractant printr-un sediu permanent situat acolo

In opinia daca detineti certificatul de rezidenta, nu trebuie sa calculati si sa retineti impozit pe veniturile nerezidentilor.

Numai bine