avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA contributii

Buna dimineata,
Tot citesc diferite forumuri si nu reusesc sa ma lamuresc in privinta unui aspect
Am infiintat un PFA, dar in acelasi timp sunt si angajat in cadrul altei companii.
Vreau sa stiu daca trebuie ca si PFA, sa ma declar platitor la CAS si CASS atata timp cat platesc deja aceste contributii ca si angajat,
Multumesc
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 07:42, 25 Aprilie 2013
Ca si PFA sunteti obligat conform legi,chiar daca sunteti angajat sa platiti
16 %impozit pe veniturile decalarate si CASS 5.5 %..

Poate va lamureste acest Link..
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie civila carmen_danciu carmen_danciu Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. S-a incheiat o conventie civila cu o institutie tip C.A.R- pensionari. Ce contributii trebuiesc oprite pe ... (vezi toată discuția)
Pfa contributii catre stat?! o situatie particulara OliviuBogdan OliviuBogdan Buna ziua, as vrea sa infiintez un PFA, am citit ceea ce se scrie pe forum despre contributiile catre stat dar nu m-am lamurit indeajuns. In situatia de acum: ... (vezi toată discuția)
Pfa obligatii fiscale alecramm alecramm buna ziua , am mai avut aceasta intrebare si am uitat sa fac precizarea PENSIONAR - PFA cu contract de servicii va rog sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)