Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... regulament BNR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

regulament BNR

Va rog sa-mi spuneti ce suma depozitata pentu pers. juridice garanteaza banca in caz de faliment, si ce se poate intapla cu un credit ipotecar pers. fizice in aceeasi situatie ? Multumesc.
Suma maxima garantata in caz de faliment al bancii de catre Fondul National de Garantare a depozitelor bancare este actualmente de 50.000 de euro pentru persoane fizice si persoane juridice. Anumite persoane juridice sunt excluse de la garantare - de exemplu IFN-urile, societatile de asigurari etc.
In cazul in care banca la care aveti un credit ipotecar da faliment, portofoliul de credite va fi cel mai probabil intai administrat de administratorul judiciar/lichidatorul judiciar iar apoi cesionat altei banci. In nici un caz dvs. nu veti scapa de obligatia de plata ratelor.:)
Desigur ca nu ma pot gandi la un lucru atat de frumos , dar va rog mai revizuiti , am auzit ca la data prezenta suma maxima garantata este de 20000 euro, daca pot consulta regulament , multumesc.
Sunteti amuzanta, ca sa nu zic altfel, avand pretentia ca un consultant sa-si revizuiasca raspunsurile in functie de ce ati auzit dvs. prin targ...Normal ca puteti consulta regulamentele privind Fondul de Garantare a Depozitelor in Sist. Bancar, sunt accesibile oricui pe [ link extern ] /.
In privinta nivelului sumei garantate cititi Ordonanta 39/2006, disponibila pe aceeasi pagina. Daca nici dupa lecturarea actelor normative nu v-ati convins sa aveti incredere in Fond, nu va dezamagiti, am avut caz de judecator care dupa ce i-am pus la dispozitie textul legal tot nu a fost convins sa-si depuna banii intr-o banca. E adevarat ca la deschiderea contului de depozit, pe formular e si o sectiune mica de tot unde deponentul e intrebat de unde are banii:))
Diana Persa, Avocat