Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie 200 pt PFA si persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie 200 pt PFA si persoana fizica

Pe parcursul anului 2012 am lucrat ca PFA in acelasi timp cu alte contracte civile de prestari servicii . Pentru activitatea desfasurata ca PFA depun declaratia 200. Este nevoie sa depun inca o declaratie ca si persoana fizica pentru celelalte venituri realizate pe baza conventiilor civile? Pentru acele conventii mi s-au retinut contributiile de catre firmele cu care am avut contracte ( 16% impozit pe venit, 10,5 % CAS). Sunt angajata cu carte de munca. Multumesc
Daca pentru acele venituri pe baza de contract de prestari servicii/conventie civila vi s-a retinut la sursa de catre platitorul de venit impozitul pe venit in cota totala de 16%, nu mai treceti in D200 si acele venituri ci doar ce rezulta de la pfa.
Din cate inteleg obtineti venituri din mai multe surse care sunt: (1) angajat cu contract individual de munca, (2) titular al unei P.F.A. si (3) prin incheierea unor conventii/contracte dupa Codul civil.

Ca urmare a faptului ca sunteti angajat cu C.I.M. pentru toate celelalte venituri datorati 16% impozit si 5,5% C.A.S.S. iar nu si 10,5% C.A.S.

In ce priveste declaratia 200 veti depune doar pentru P.F.A. avand in vedere ca acolo unde aveti conventii/contracte dupa Codul civil vi s-a retinut 16% sub forma de impozit.
Da, asa este. Multumesc!