Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil 2013

Se poate beneficia de concediu de ingrijire copil daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii mamica a avut o intrerupere de 2 saptamani si 2 zile intr-o luna (luna coincide cu feb 2013 care are 20 de zile lucratoare si practic ar fi lucrat mai putin de jumatate din ele)?
Multumesc mult pentru raspunsuri,
Potrivit dispozitiilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor sunt luate in calculul celor 12 luni si fractiunile de luna, astfel :
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
.....

Asadar, parerea mea este ca beneficiati de indemnizatia pentru CCC.