Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare masina

Buna ziua

Ce posibilitate am sa inmatriculez o masina adusa din germania si ducand-o la r.a.r sa gasit ca seria caroserie prezinta un cordon de sudura,seria de pe cartea masini(brief)si cea de pe caroserie corespund la fel ca si culoarea si modelul,facanduse o cercetare de catre politie sa stabilit ca masina nu este furata si ca nu are alte probleme in germania.Acum ce trebuie sa fac pentru a o inmatricula am nevoie de ceva acte de la politie.
Daca RAR a sesizat Politia si Politia nu a descoperit ninic suspect,cu o dovada emisa de Politie va intoarceti la RAR.
buna ziua

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau daca este vreo posibilitate de a inmatricula masina.

Am primit raportul de la RAR si de la politie in care sau constatat urmatoarele:

Registrul auto roman-reprezentanta cluj

Nota de constatare privind indentificarea

1.Pentru vehicolul avand urmatoarele caracteristici:

MARCA: VW
TIP : 1J/GOLF
NR. IDENTIFICARE: WVW............65
SERIE MOTOR: fara serie
AN FABRICATIE: 2000
CULOARE: albastru
NR. INMATRIC.: CJ 099...

s-au constatat urmatoarele:
-structura culori albastru-albastru
-nr. de indentificare pansonat identic acte wvw...........365
-lipsa cod motor si serie motor pansonata,bloc motor schimbat
-lipsa placuta constructor si autocolant porbagaj
-repere centuri 99,geamuri 00,alte elemente 99/09
-portiunea de serie este fixata neconform prezinta cordon de sudura in jurul seriei

2.REZOLUTIA FINALA PRIVIND INDENTIFICAREA VEHICOLULUI:

vehicolul nu poate fi identificat

3. TRIMITERE CATRE: MAI dep. furturi auto:

Ve hicolul necesita verificari suplimentare

RASPUNS:
In urma tratarii fizico-chimice,seria de sasiu a autoturismului VW GOLF IV cu nr. de inmatriculare provizoriu cj 099... este urmatoarea:
WVW............365 alte cifre sau litere nu s-au pus in evidenta
In urma tratarii fizico-chimice a suportului metalic pe care este pansonata seria de sasiu am constatat prezenta unui cordon de lipire termica (sudura prin puncte) care incadreaza locul de pansonare a seriei.

Seria de caroserie a autoturismului VW GOLF IV nu figureaza urmarita in bazele de date la care are acces Politia Romana.

Acestea sunt datele din raport.

Vreau sa stiu daca in asemenea conditii mai exista vre-o posibilitate de a inmatricula masina,deoarece cei de la RAR nu ofera informatii ei spun ca nu pot inregistra masina.

Am fost informat de cineva ca s-ar putea inmatricula printr-o hotarare judecatoreasca care nu dureaza foarte mult.
Daca e posibil acest lucru va rog sa-mi dati mai multe informatii cum trebuie procedat pentru a obtina aceasta hot. judecatoreasca.