Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune in instanta

Buna ziua,
Socrul meu a decedat acum 10ani iar din cauza neintelegerilor succesiunea se dezbate in instanta.Acum 5ani a decedat si sotul meu si mergem la succesiunea socrului ca mostenitori eu impreuna cu cei doi copii ai nostri. Pentru ca este un proces de durata si pentru ca vrem sa-i donam cota noastra de mostenire uneia dintre cumnate(sotia fratelui sotului meu decedat) va rog sa-mi spune-ti daca putem face acest lucru si cum.Va multumesc!
puteti sa faceti un act la notar in acest sens fara nicio problema.
Multumesc pentru raspuns . As dori totusi sa-mi spune-ti cum trebuie sa procedam.Merg la notariat cu cei doi copii si facem act de donatie? Facem fiecare in parte actul de donatie sau impreuna avand in vedere ca noi nu am facut succesiunea dupa sotul meu decedat.Un avocat pe care l-am consultat mi-a spus ca acum cand procesul este in desfasurare nu mai putem face donatia.
Sigur ca puteti. Notarul va spune ce acte trebuie.