Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZIT PE TEREN INCHIRIAT DE LA PRIMARIE ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZIT PE TEREN INCHIRIAT DE LA PRIMARIE ?

In 2006 am cumparat o casa cu legea 112,dupa ce a iesit de sub interdictie,nefiind revendicata de nimeni.Casa are teren iar eu l-am inchiriat de la primarie.in fiecare an mi se reinnoieste contractul de inchiriere ,folosesc o suprafata de 1000 mp,pentru care platesc chirie la primarie lunar suma de 150 ron.De cateva zile am prim o adresa de la consiliul local care imi cere sa fac impunerea pe teren "conform cu art.256 L.571/privind C.fiscal modificata prin L.494 din 2004"
Intrebarea mea este:cum se poate plati intr-un stat de drept si chirie si impozit in acelasi timp pentru acelasi teren.Cui pot sa ma adresez si ce pot sa fac pentru ca in adresa scrie ca in terme de 15 zile sa ma prezint sa fac impunerea.mentionez terenul este inchiriat si nu concesionat.
Mentionez ca nu doar eu am teren inchiriat in curte ci si ceilalti vecini,carea nu au primit nici o adresa .Mai sunt 4 proprietari in curte.
Va multumesc.
Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, pentru terenurile proprietate publica
sau privata a statului ori a unitatilor administrativ-teritoriale, concesionate, inchiriate, date in administrare ori
in folosinta, se stabileste taxa pe teren care reprezinta sarcina fiscala a concesionarilor, locatarilor, titularilor
dreptului de administrare sau de folosinta dupa caz, in conditii similare impozitului pe teren,conform L.571/2003,privind Codul Fiscal cu modificarile si completarile ulterioare. :closedtopic: