Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere declaratii societate cu activitate suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere declaratii societate cu activitate suspendata

Buna ziua ! Incepand cu data de 15.05.2013, am suspendat un SRL neplatitor de TVA, pentru o perioada de 3 ani . Am depus la Ad-tia Financiara declaratia 010 impreuna cu certificatul constatator, si as dori sa ma informati ce declaratii trebuie sa depun pe zero, cand si la ce interval de timp. De asemenea nu stiu daca trebuie depus si bilantul..Inca ceva, din luna ianuarie 2013 si pana la suspendare, nu am putut plati datoriile catre bugetul de stat...( contributiile aferente declaratiei 112 pentru 2 salariati si impozitul pe venit ) acestea cresc, sau la data suspendarii raman pe loc ???
Obligatiile de plata ale societatii nu se suspenda odata cu suspendarea activitatii societatii.
Buna ziua,

Dat fiind faptul ca nu aplicati si pentru regimul derogatoriu, astfel incat sa nu depuneti toate declaratiile aferente vectorului fiscal, veti depune in continuare la termenele legale, ca si pana acum declaratiile. Deoarece nu sunteti platitor de TVA, veti depune trimestrial declaratia 100(profit sau micro) si anual situatiile financiare.

Obligatiile restante nu cresc, insa vor fi "acompaniate" de dobanzi(0.04%/zi) si penalitati de intarziere(de perioada de intarziere astfel, in functie de numarul de zile de intarziere(peste 3 de zile, respectiv peste 90 de zile), penalitatea atingand valori procentuale de 5% respectiv 15%), pentru fiecare zi restanta.

Numai bine