Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Baza legala preluare amenzi contraventionale de catre ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Baza legala preluare amenzi contraventionale de catre primarii

Buna ziua. As dori sa stiu care este numarul Ordonantei de Guvern care a reglementat preluarea amenzilor contraventionale de catre primarii? Stiu doar ca a fost reglementata printr-o ordonanta in anul 1999.
Va multumesc.
Og 2/2001- privind regimul juridic al contraventiilor- art 39, alin (2) lit. a) :
(2) In vederea executarii amenzii, organele prevazute la alin. (1) vor comunica din oficiu procesul-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii, neatacat cu plangere in termenul legal, in termen de 30 de zile de la data expirarii acestui termen, ori, dupa caz, dispozitivul hotararii judecatoresti irevocabile prin care s-a solutionat plangerea, in termen de 30 de zile de la data la care hotararea a devenit irevocabila, astfel:
a) pentru sumele care se fac venit integral la bugetele locale, organelor de specialitate ale unitatilor administrativ-teritoriale in a caror raza teritoriala domiciliaza contravenientul persoana fizica sau, dupa caz, isi are domiciliul fiscal contravenientul persoana juridica;

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc, dar nu asta cautam, ci baza legala in care s-a facut preluarea de catre primarii in anul 1999 a amenzilor contrav. aplicate pers. fizice ; pana atunci administrarea, urmarirea si incasarea se facea exclusiv de catre Min. Finantelor Publice. Am gasit ceva totusi. Se pare ca era O.U.G.61/1998 care modifica si completa Legea 189/1998.