avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bun de catre un coindivizar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bun de catre un coindivizar

Buna ziua !

Suntem 5 mostenitori asupra mai multor terenuri, pentru care nu am iesit din indiviziune.
O sora de-a noastra a vandut cu act de mana o suprafata de teren din cele de mai sus fara acordul nostru. Pe acea suprafata cumparatorul asa zis a edificat o serie de constructii. Cum ne putem indrepta impotriva surorii noastre care a instrainat acel teren si a primit niste bani deocamdata necuveniti ?

Va multumesc anticipat .
Care este nemultumirea dvs cea mai mare dintre faptul ca sora a vandut terenul sau faptul ca "a primit niste bani deocamdata necuveniti" ?
vreau sa o tragem la raspundere ca a vandut acel teren asta e problema cea mai importanta
Acel act de vanzare sub semnatura privata este nul, nefiind incheiat in forma autentica ceruta de lege pt valabilitatea actului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune C. Maria C. Maria Am postat in urma cu ceva timp niste intrebari pe acest subiect.Era vorba de o succesiune legala in urma mamei, care nu fusese dezbatuta, mostenitori fiind 5 ... (vezi toată discuția)
Succesiune C. Maria C. Maria Am postat in urma cu ceva timp niste intrebari pe acest subiect.Era vorba de o succesiune legala in urma mamei, care nu fusese dezbatuta, mostenitori fiind 5 ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren hornea marioara hornea marioara bun am si eu o intrebare daca se poate raspunde la ea va multumesc anticipat.Santem 3 copii urmasi care detinem 50%din terenul si casa parinteasca iar mama ... (vezi toată discuția)