Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asociere firme cu activitate identica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asociere firme cu activitate identica

2 firme care au ca obiect de activitate vanzarea cu amanuntul a obiectelor sanitare si a altor instalatii similare doresc asocierea prin preluarea de catre una din societati a stocului de marfa a celeilalte. Ce operatiuni juridice si fiscale trebuiesc facute in acest caz?
Ceea ce descrieti dvs. se poate interpreta ca o vanzare in consignatie. Marfa va fi livrata cu aviz de insotire, va fi inregistrata la consignatar cu pretul stabilit de parti iar acesta o va gestiona distinct de restul marfii (cu raport de gestiune separat). Lunar, se va emite catre consignator o factura cu marfa vanduta.

ATENTIE! :rtfm:
In casa de marcat fiscala aceste produse se vor marca intr-un departament/sector distinct.

In contabilitatea consignatorului se va inregistra ca marfa la terti iar in contabilitatea consignatarului se va inregistra intr-un cont in afara bilantului (se va tine acel raport de gestiune de care am vorbit mai sus) si vor intra ca achizitii si apoi se vor scoate din gestiune doar marfurile vandute si facturate.