Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Numarul de persoane la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Numarul de persoane la intretinere

Buna ziua !Am si eu o problema,noi ca familie suntem4 dar sotul meu lucreaza pe tir in tara si vine in weekend-uri acasa ,uneori vine de vineri dupa amiaza sau seara si pleaca luni dimineata ,uneori marti in funtie de mai multi factori care influenteaza acest lucru!in luna mai pe 22 m-am internat in urma unui accident casnic copii fiind luati de catre mama la ea acasa.2 zile mai tarziu ( 24vineri) ajunge si sotul meu acasa acesta ramanand acasa pana luni 27mai,dupa care de luni a avut curse scurte si a fost acasa doar noaptea.tot in urma acestor curse scurte a fost acasa pana pe 9 iunie ,acesta ajungand seara pe la 18-19!ACESTE ZILE SE CUMULEAZA SAU SE CALC SAPTAMANA DIN MAI IN LUNA MAI SI CEA DIN IUNIE IN LUNA IUNIE?Dna adm cunoaste situatia ,stie despre ce este vb si am convenit sa trecem 1 luna pe an 4 pers in loc de trei pentru lunile in care se depasesc nr de zile permise cu 1 max 2. E CORECT?problema este seful scarii care nu mai are loc de noi ,de cand l-am scos pe sot de la intretinere (cu cerere scrisa)n-are somn noaptea ca nu suntem trecuti 4!Impreuna cu dna adm am hotarat sa aduca sotul o adev sau ceva care sa ateste ca e plecat mai tot timpul si impreuna cu legea care da voie unei pers sa loc timp de 15 zile pe luna fara sa plateasca intretinere sa mergem la resp "domn" sa-i dam un pic peste nas,domnul a facut nenumarate plangeri verbale ultima a fost scrisa dar nu cum trebuie si pur si simplu o bucata de hartie scrisa cu creionul,nu a facut o declaratie in adevaratul sens al cuvantului!a scris ceva de genu "sa-i treceti 4 ca sunt 4 la apartamentulX,intrebati pe toata lumea"CE EFECT ARE CEEA CE DORIM SA FACEM ASUPRA ACESTUI "DOMN"SI CE AR TREBUI SA FACEM CA SA FIE CORECT SI SA NE LASE IN PACE(domnul si cu inca o persoana sunt singurii care au o probleama cu noi,"intampaltor sunt rude")!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
lidia00, utilizator
1-Pentru raspuns la obiect,incercati sa postati strict aspectele relevante

3-Avand in vedere diversitatea si diferentele de statut social ,nivelul diferit de grad de civilizatie al locatarilor,si de civilizatie problemele curente care apar in imobile de locuit in comun,trebuiesc solutionate intotdeauna cu decenta,cu intelpciune si cu toleranta
Reprezentantii asociatiei de proprietari ,detin obligatia legala sa impuna la calculul cotelor de intretinere persoanele care locuiesc in imobil provizorriu sau definitiv 15 zile pe luna-indiferent de parerile,suspiciunile locatarilor
4-Din postarea dvs rezulta ca aspectul numarului de persoane din apartamentul dvs suscita interesul mai multor proprietari.
Pentru solutionare amiabila,daca va aflati in relatii decente cu presedintele de asociatie,
adresati acestuia rugamintea sa le comunice celor interesati ca numarul de persoane impus la intretinere reprezinta responsabilitatea exclusiva a comitetului executiv in temeiul disp
HG nr 1588/2007 Art. 17. ? (1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:

r) stabiIeste cotele de participare pe persoana Ia cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care Iocuiesc temporar, minimum 15 zile pe Iuna; stabileste perioada pentru care proprietarii, nespectiv chiniasii, pot solicita in scris scutirea de Ia plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe Iuna, conform hotararii adunarii generale;

elga50, moderator
multumesc pentru raspuns! Deci sa inteleg ca seful scarii n-are nici o treaba sa impuna nr de persoane el sesizeaza comitetul si acesta decide in functie de situatie!
elga50, moderator
Discutati cu presedintele asociatiei si vedeti daca o sa ajungeti la o intelegere, sa stabiliti un numar de persoane corect.
Seful de scara (probabil membru in comitet de pe scara dumneavoastra) are un rol important pentru ca el cunoaste foarte bine situatia scarii respective. Asa ca parerea lui are importanta.
La fel are importanta si sesizarea oricarui alt proprietar de pe scara dumneavoastra. Orice vecin poate sesiza asociatia ca in apartamentul XX locuiesc mai multe persoane decat apar pe lista de plata.
Nu cred ca cineva din conducerea asociatiei poate sa intocmeasca un pontaj, sa stea la intrarea in bloc si sa constate daca sotul dv a venit sau nu acasa luni sau miercuri, la ora 17 sau 19... Oamenii trebuie sa fie cinstiti, sa declare numarul de persoane corect pentru ca altfel au "grija" vecinii iar adevarul iese totusi la iveala.

multumesc pentru mesaj!la noi e o situatie mai delicata in asociatie,suntem 3 blocuri intr-o zona cu case si administratorul asociatiei nu mai este,acest serviciu este indeplinit de presedinte,el face si treaba administratorului.presedintele cunoaste situatia,el locuind la scara alaturata, si chiar m-am oferit sa tin un pontaj daca se poate spune asa si a spus ca nu e nevoie.Nu s-a intamplat pana akum sa depasim 15 zile pe luna dar in fiecare luna el este acasa aproape in fiecare weekend,pot acestia cere trecerea lui la intretinere in aceste conditii?inteleg curiozitatea proprietarilor dar acest lucru le-a fost explicat nu odata si le-a fost aratata si cererea prin care solicit scoaterea de la intretinere si nu inteleg de ce nu inceteaza!!
e normal sa insiste atat?ce pot face legal sa stopez fenomenul?ma ajuta acea adeverinta de la locul de munca a sotului?
La noi, in situatii asemantoare s-a convenit ca 1 luna sa fie trecuta persoana la intretinere, iar urmatoarea luna, sa nu fie trecuta. Conventia s-a facut in baza unui regulament intern.
Uitati-va care sunt costurile pentru o persoana in scara dvs., dar in general acestea sunt:
- cost pentru energie el. 2-3 lei la 2 sau 3 luni;
- cost pentru gaze naturale - daca nu aveti contor individual - ei, aici costul este un pic mai mare;
- cost pentru salubrizare, 5-7 lei;

Daca aceste costuri deranjeaza atat de mult, merita sa te zbati atat de tare incat sa fii stresat tot timpul si din aceasta cauza? Eu zic ca va complicati, insa, asa cum am spus mai sus, faceti o intelegere de evidenta a persoanelor, 1 luna 4 persoane, cealalta luna 3 persoane, nu asa cum ziceati dvs., scaderea unei persoane pe an - adica cum ati calculat prezenta sotului in locuinta, in ore, minute, secunde ca sa rezulte o prezenta de 15 zile? Putem fi un pic seriosi?
Responsabilul de scara - face si el ce poate si mai trebuie sa suporte si ”atentiile” unor vecini care nu fac nimic in folosul asociatiei, adica sosesc acasa, inchid usa si mai ies dimineata si tot asa, pe cand altii mai participa la efectuarea unei curatenii in spatiile verzi, iarna inlatura zapada de pe aleile de acces, mai verifica instalatiile la subsol, mai participa la desfundarea unui canal colector sau tund un gard viu, etc. Toate acestea s-ar putea face ”prin asociatie” - cum le place unora sa spuna, dar toate acestea costa... si atunci, rau cu rau, dar mai rau, fara rau...