Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura marfa cu val 0 (zero)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura marfa cu val 0 (zero)

Buna ziua, va rog o lamurire, cum se inregistreaza o factura cu 5 butoaie de bere "timisoreana" primita "Promo 100 %" cu val 0 , total factura 0 . Multumesc anticipat .(mentionez ca am facut NIR val de intrare 0 val de vanzare 1250 lei)
Da, se poate. Se face factura cu produsul la valoarea normala de vanzare, dupa care adaugati pozitia de Discount, cu semnul minus si valoarea produsului. Ulterior,
factura va fi introdusa in contabilitate cu valoarea zero, insa in gestiune trebuie evidentiat produsul respectiv.
multumesc, dar nu m-ati inteles: am pret cu amanuntul 0 (zero) cantitate 5 butoaie de bere 9 a 50 litri ) valoare factura 0 (zero) , pret unitar vanzare 250 lei /butoi =1250 lei .cum inregistrez??valoarea de intrare este 0 .multumesc anticipat daca ma puteti lamuri .Pe factura explicatia bere timisoreana 50L Promo 100 % buc 5 pret 0 val .0 tva.0 total factura 0.00
371 = 401 cu 0 lei
371 = 378 cu 1.008,06 lei
371 = 4428 cu 241,94 lei
multumesc , o seara buna