Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Club sportiv privat sau club sportiv public ?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Club sportiv privat sau club sportiv public ?

Simplu..Vreau infiintarea unui nou Club Sportiv.
Bugetul se formeaza 90% din bani de la Consiliul Local .Vreau ca acesti bani sa vina ca o sponsorizare prin HCL si sa intre in conturile clubului gestionate fiind de persoanele specializate din cadrul acelei asociatii sportive.
Care forma va fi potrivita pentru acest lucru :
Club sportiv de drept privat SAU Club Sportiv de drept Public si care ar fi argumentele.
Va multumesc anticipat.
Nu cred ca este legal ca prin HCL sa se dispuna o sponsorizare din bugetul comunitatii ptr. infiintarea unui club privat.
Daca bugetul se formeaza 90% din bani de la CL atunci nu se poate mai poate numi sponsorizare ci CL devine actionar cu 90% la respectivul club sportiv.
De la bugetul local nu se pot acorda ”sponsorizari”.
Depinde daca e vorba de ONG de drept privat cu scop lucrativ, sau ONG fara scop lucrativ.... La cele fara scop lucrativ CL nu poate ”deveni actionar”. Exista legislatie speciala prividn finantarea de activitati ONG / sportiv din bugetele locale, si de regula fiecare unitate administrativ teritoriala are propriile reglementari, adoptate prin HCL, care detaliaza cadrul legal general...