Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs proces contraventie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs proces contraventie

Vreau sa depun recurs impotriva unei sentinta dintr-un proces de anulare pv contraventie.
Solicitarea de recurs poate fi respinsa fara a se ajunge in fata instantei?
Este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?
dumitreldd a scris:
Solicitarea de recurs poate fi respinsa fara a se ajunge in fata instantei?

Nu, nu se poate aşa ceva. Cine să o respingă? :) Asupra recursului se pronunţă doar instanţa.

Este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?

Nu este obligatoriu pentru că, în situaţia în care calea de atac este recursul, înseamnă că vă judecaţi potrivit vechiului Cod de procedură civilă.