avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs proces contraventie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs proces contraventie

Vreau sa depun recurs impotriva unei sentinta dintr-un proces de anulare pv contraventie.
Solicitarea de recurs poate fi respinsa fara a se ajunge in fata instantei?
Este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:41, 9 Iulie 2013
dumitreldd a scris:
Solicitarea de recurs poate fi respinsa fara a se ajunge in fata instantei?

Nu, nu se poate aşa ceva. Cine să o respingă? :) Asupra recursului se pronunţă doar instanţa.

Este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?

Nu este obligatoriu pentru că, în situaţia în care calea de atac este recursul, înseamnă că vă judecaţi potrivit vechiului Cod de procedură civilă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rejudecare dupa contestatie in anulare natyca natyca Buna ziua Va rog un sfat cu privire la modul in care se va rejudeca dosarul dupa admiterea contestatiei in anulare... Contestatia in anulare a fost admisa ... (vezi toată discuția)
Cum atac o decizie a curþii de apel? romeoiasi romeoiasi M-am judecat pe fond cat si pe Apel - recurs . Am contestat o decizie a unei institutii pentru anulare instanta de fond a respins actiunea. Am facut recurs ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare clau1858 clau1858 Buna ziua Vreau sa fac o contestatie in anulare la o decizie de recurs data de un complet de judecata al curtii de apel. Pe scurt am avut un dosar de ... (vezi toată discuția)