Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Muzica si altele
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Muzica si altele

Salut,

Sunt DJ si tocmai ce am patit anu asta ceva frumos. Un mic control in locatia in care prestam care s-a sfarsit cu confiscarea laptopului iar pana in momentul de fata nu stiu mai multe detalii decat ca dosarul este la procurorul de caz. BUN ! Stiu de ce am avut parte de asta si nu mai conteaza insa intrebarea mea este alta.

Daca exista zeci/sute de site-uri care imi ofera muzica GRATIS la DOWNLOAD si eu fac download... de ce EU sunt vinovatul ??? De ce site-urile cu pricina nu sunt inchise? De ce nu se iau masuri ?
Va rog sa-mi explicati si mie cu ceva detalii cei care sunt in masura. Multumesc frumos.
Ceea ce ati comis dvs. se numeste incalcarea drepturilor de autor intrucat descarcarile online de muzica sunt considerate ilegale, cel putin in proportie de 95%.
Blochearea site-urile respective este doar problema autoritatilor romane competente dar si a International Federation of the Phonographic Industry, care monitorizeaza de ceva vreme si Romania.
Pentru descarcarile audio ilegale sunteti pasibil de pedeapsa de la 1 la 4 ani cu confiscarea calculatorului ori amenda, in plus va mai puteti fi actionat in instanta si de cei care detin drepturile de autor, pentru plata acestora plus despagubiri.
Daca va consoleaza, nu sunteti singurul vinovat, websiteurile respective sunt mai vinovate ca dvs. Dar daca sunt de nationalitate vietnameza sau nord-coreana, nu le poate inchide vreo potera europeana. Fiecare potera se ocupa cu vinovatii din propria jurisdictie.

Mai vinovat decat descarcarea este a fi facut upload cu muzica respectiva. Daca s-au prins ca faceti upload cu mii sau zeci de mii de cantece si-au zis ca meritati pedepsit, pentru a fi dat de exemplu.

Si nici macar n-ati fi primul roman pedepsit pentru asta, vezi [ link extern ]