Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua!
Sunt nascuta la data de 4.10.1856,am 37 de ani vechime in campul muncii.Ma intereseaza care este varsta de pensionare la limita de varsta si daca,intrerup acum si depun cererea de iesire la pensie la implinirea varstei limita ,ce am de pierdut?
Multumesc!
1. Nu cred ca v-ati nascut in 1856 (!?) ci in 1956.

2. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotiizare este de 30 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 7 luni, in luna mai 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 7 luni, in luna mai 2012, adica oricand doriti de acum inainte dar trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 7 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 7 luni, in luna mai 2012, adica oricand doriti de acum inainte.

4. Daca veti mai face 1 an si 7 luni stagiu de cotizare la pensie puteti solicita apoi pensie anticipata (fara diminuare).

5. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala cu 1 august 2013, diminuarea va fi de 34,50%.
- In luna mai 2017 pensia anticipata partiala se va transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.

6. Cand veti depune cererea de pensionare la Casa de Pensii nu trebuie sa fiti neaparat salariata (nu veti pierde nimic).

7. - Daca nu mai vreti sa lucrati eu va recomand sa solicitati pensie anticipata partiala.
- Veti avea un venit iar la indeplinirea varstei standard de pensionare veti primi pensia intreaga.
Da,1956.Greseala de tastare.Imi cer scuze.Multumesc pentru raspuns!
Diminuarea va fi de 34,50%
ciobanu-dan155, utilizator