Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cerere de grefa
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cerere de grefa

Mi s-a spus sa fac o cerere de grefa pentru arhiva pentru scoaterea de pe numele unei Fundatii statutul,actul constitutiv,nr dosar,aviz functionare...si ce-o mai contine o fundatie care nu a mai avut nicio activitate si presedintele a decedat si nici un fel de document nu se mai gaseste....
Cum se face acea cerere sau dati-mi alta solutie sa pot face rrost de documentele justificative ca apoi sa ma prezint la ANAF sa dovedesc ca acea Fundatie este inactiva.
multumesc:frantic:
Aveti datele fundatiei - ex. denumirea, numarul de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor si numarul de dosar in care s-a acordat personaliatea juridica:? Daca nu, ar trebui mai intai aflate, ca sa puteti face rost de acte. Se poate intreba grefierul care se ocupa de ONG-uri, sau se poate consulta Registrul National ONG in varianta postata ca fisiere pdf pe site-ul MInisterului Justitiei, dar atentie ca are omisiuni si greseli...
Daca stiti ce notar a autentificat actele constitutive, se pot obtine copii certificate din arhiva acestuia ref. statut, act constitutiv, dar nu are toate documentele, tot trebuie sa ajungeti la dosarul de la Judecatorie sau la cel de la Miniserul Justitiei.
Faceti o cerere catre Judecatoria de care apartine sediul fundatiei in cauza - nu exista formular-tip.... Subsemnatul .... domiciliat in.....legitimat cu CI seria.... nr..... in calitate de.... , va rog sa binevoiti a imi permite studiul dosarului nr. din anul.... referitor la...... si va programeaza probabil sa il consultati la arhiva sau la grefa, vedeti actele din el, notati nuarul de pagini si la ce file sunt cele de pe care ati dori copii.... Unele judecatorii nu vi-l dau la studiu, atunci faceti cererea oarecum ”in orb” ca tip de cate de pe care doriti copii simple sau certificate.... respectiv copii legalizate de pe incheieri.... Si atunci de obicei ei dupa ce identifica documentele va anunta cate pagini sunt.... Se plateste taxa de timbru si taxa de copiere pentru fiecare pagina.... De intrebat la acea judecatorie, ca procedura concreta difera de la o instanta la alta....
La ANAF insa nu aveti cum sa declarati fundatia ca ”fara activitate” ca nu exista, ca la societatile ”comerciale” posibilitatea ”suspendarii” ei, . Puteti cere eventual scoaterea din evidenta ca platitor de TVA daca era inregistrata in scop de TVA si modificarea vectorului fiscal daca era trecuta ca platitor de impozite si contributii pe profit, pe salarii etc. Declararea ca si contribuabil inactiv o fac Finantele daca o anumita perioada nu isi depune declaratiile, dar la ONG daca nu au activitate economica si salariati nu depun lunar sau trimestrial situatii si de regula nici dupa ani de zile de nedepunere de acte nu declanseaza Finantele proceduri de declarare oficiala ca si contribuabil inactiv sau altceva... Problema este ca, spre deosebire de o asociatie, o fundatie NU poate fi dizolvata voluntar...
MULTUMESC FRUMOS...MARTI AU PROGRAM CEI DE LA JUDECATORIE SI VA VOI COMUNICA CE AM REZOLVAT...
GATA AM INTRAT IN POSESIA DOSARULUI....DUPA MULTE INCERCARI LA DIVERSE USI...MI-AT TREBUIT 2 ZILE...OFF ROMANIA ASTA