Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat la stat - pastrarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat la stat - pastrarea postului

Asa cum stiti sa ai un post la stat este din ce in ce mai rar...Am auzit ca la o institutie daca lipsesti nemotivat 3 zile esti dat afara. Ce metode pot aplica...legal, pentru a ramane angajat dar in acelasi timp vreau sa plec o perioada afara-cateva luni bune...si in cazul in care este totul ok acolo imi dau demisia.
Solicitarea concediului de odihna sau un concediu fara plata.
Verificat in regulamentul intern al acelei institutii publice si nu va luati dupa zvonuri ce se intampla in cazul in care lipsiti nemotivat.

Sunteti personal contractual sau functionar public?