Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre si post-natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre si post-natal

Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ani.
Salariul meu este variabil, in functie de vanzari, insa netul este in jur de 900 lei, iar brutul 1300 lei (poate varia de la 1000 net, la 1400 brut).Vreau sa ma ajutati cu un calcul va rog frumos.
1. Pentru orice concediu medical, inclusiv pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) indemnizatia se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute din statul de plata pe cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate;
- suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm);
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate;
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare de concediu de maternitate din luna si se obtine indemnizatia bruta lunara.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv lun nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatii de concedii medicale sau de sarcina.
- Aceste venituri sunt trecute de angajator in Adeverinta tip cu veniturile pentru calcularea indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc pentru raspuns!