Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi cel mai devreme la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi cel mai devreme la pensie?

Buna ziua,

Mama mea este nascuta in anul 1963 luna 12,si lucreaza din luna 03 anul 1980,nu are intreruperi pe cartea de munca ,nu are facultate,cand poate iesi cel mai devreme la pensie(indifferent ca e vorba despre anticipat sau anticipat partial)?

Va multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca este asa cum spuneti dvs. inseamna ca la data de 01.09.2013 are un stagiu de cotizare la pensie de 33 ani si 5 luni (egal cu stagiul complet de cotizare).

3. Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 62 de ani si 7 luni, in iulie 2026.

4. Poate beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 7 luni, in iulie 2021, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 41 de ani si 5 luni.

5. - Deoarece are indeplinit stagiul complet de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 7 luni, in iulie 2021.
- Diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In iulie 2026 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!!!
Decembrie 1963 │Iulie 2026 │ 62/7 │ 33/5 │ 15/0

Restul detaliilor sunt in postarea D-lui Tudor Valeriu