Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare SRL

Buna Ziua ,

As dori sa preiau o SRL de la cineva si as avea urmatoarele intrebari .

1- Cum ma asigur ca SRL-ul nu are datorii ?.
2- Ce documente sunt necesare din partea mea ?.
3- Necesita schimbarea sediului social actual al societatii?.
4-Care ar fi aproximativ costurile de preluare al unei SRL ? .
5-Exista sanse ca pe viitor pe baza acestei preluari sa am surprize neplacute ?
6-Conteaza faptul ca societatea a avut antecedent rulaje mari?.

Va multumesc anticipat !
Preluarea se va face prin cesiunea de parti sociale.Pentru a va asigura ca firma preluata nu are datorii solicitati-i sa va prezinte Certificat fiscal de la Primarie(pentru taxele locale) si de la DGFP( pentru datorii la buget), precum si o balanta analitica a furnizorilor si fisele furnizorilor.Daca societatea va functiona in acelasi sediu nu este necesara schimbarea sediului social actual. Costurile sunt aproximativ 1000 lei.Daca firma preluata are litigii cu furnizori de care nu ati fost instiintati la preluare, sau alte datorii, pot aparea surprize neplacute.Rulajele mari conduc la platitor de TVA, impozit pe profit, raportari lunare la TVA si salarii. Inainte de a prelua firma, presupunand ca doriti continuarea unei activitati, este bine sa va informati cat mai precis.