Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantare UE
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantare UE

Buna ziua. Am inceput sa adun documentatie pentru un proiect pentru fonduri europene. Idea mea de afacere este in dumeniul agricol. Mai exact o livada. Am citit pe un site cum ca una dintre conditiile de acordare a fondurilor pentru un astfel de proiect este sa ai studii in domeniul agricol. Este adevarat?
Buna ziua,
Intradevar, acordarea finantarii prin masura 121 PNDR (care finanteaza inclusiv infiintarea livezilor) este conditionata de existenta pregatirii profesionale in domeniul proiectului a reprezentantului legal / beneficiarului proiectului. In cazul in care, reprezentantul legal sau beneficiarul printr-un salariat / asociat / actionar majoritar nu dovedeste pregatire profesionala in domeniu la momentul depunerii cererii de finantare, se va prezenta o declaratie pe propria raspundere a unuia dintre acestia din care sa rezulte ca va urma un curs de pregatire profesionala pana la finalizarea proiectului, inainte de acordarea ultimei plati a ajutorului financiar.
Pentru mai multe informatii legate de finantarile acordate prin masura 121 puteti consulta www.apdrp.ro.