Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Referendum pentru eutanasierea cainilor fara stapan
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Referendum pentru eutanasierea cainilor fara stapan

Ce nu inteleg eu este de ce se mai cheltuie atatia bani pentru organizarea acestui referendum daca exista deja o lege in acest sens dar care nu este aplicata.
Noi, cetatenii contribuabili, trebuie sa fim de acord cu asta?!
Chiar nu avem cum sa oprim sa se mai arunce atatia bani ?!

As vrea sa vad opiniile juristilor in legatura cu acest subiect.
Exista aceasta lege?
Poate fi aplicata?
Care este de fapt povestea?
Nu s-au mai organizat degeaba 2 referendumuri, pt ca asa a voit Voiculescu? Si nu tot pe banii nostri? Consiliul General ar trebui sa respinga prin vot propunerea. Si cadrul legal, da exista, de aceea referendumul este fara substanta. In fine, scuzati, nu sunt jurist, doar am opinat si eu!
Admin, administrator
Legea 227/2002 este cea care reglementează gestionarea câinilor fără stăpân din comunităţi. Articolul 5 arată clar că este permisă eutanasierea animalelor care, după 14 zile de când sunt aduse în adăposturi si nu sunt revendicate sau adoptate, pot fi eutanasiate.
Krista_Krista2013, utilizator

Interventie moderator

Pentru ca mai sunt deschise (cel putin) doua subiecte pe aceasta tema, aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
voi inchide acest subiect.
Multumesc pentru intelegere.