avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Referendum pentru eutanasierea cainilor fara stapan
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Referendum pentru eutanasierea cainilor fara stapan


Ce nu inteleg eu este de ce se mai cheltuie atatia bani pentru organizarea acestui referendum daca exista deja o lege in acest sens dar care nu este aplicata.
Noi, cetatenii contribuabili, trebuie sa fim de acord cu asta?!
Chiar nu avem cum sa oprim sa se mai arunce atatia bani ?!

As vrea sa vad opiniile juristilor in legatura cu acest subiect.
Exista aceasta lege?
Poate fi aplicata?
Care este de fapt povestea?
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 15:43, 9 Septembrie 2013
Nu s-au mai organizat degeaba 2 referendumuri, pt ca asa a voit Voiculescu? Si nu tot pe banii nostri? Consiliul General ar trebui sa respinga prin vot propunerea. Si cadrul legal, da exista, de aceea referendumul este fara substanta. In fine, scuzati, nu sunt jurist, doar am opinat si eu!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Septembrie 2013
Admin, administrator
Legea 227/2002 este cea care reglementează gestionarea câinilor fără stăpân din comunităţi. Articolul 5 arată clar că este permisă eutanasierea animalelor care, după 14 zile de când sunt aduse în adăposturi si nu sunt revendicate sau adoptate, pot fi eutanasiate.
Ultima modificare: Vineri, 6 Septembrie 2013
Krista_Krista2013, utilizator

Interventie moderator

Pentru ca mai sunt deschise (cel putin) doua subiecte pe aceasta tema, aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
voi inchide acest subiect.
Multumesc pentru intelegere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibila eutanasierea cainilor agresivi? Pixelut Pixelut Buna ziua, as dori sa stiu daca este posibila eutanasierea cainilor comunitari agresivi. Iata textul de lege la care ma refer: OUG nr. 155/2001 privind ... (vezi toată discuția)
Referendum pentru maidanezi CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Romania...o tara inapoiata...o tara care datorita furaciunilor din partea tuturor celor care au luat bani pentru a se ocupa de problema cainilor nu au fost in ... (vezi toată discuția)
De ce sa nu omoram caini maidanezi codulmuncii codulmuncii La inceput am fost de acord cu eutanasierea cainilor maidanezi deoarece nu este normal ceea ce se intampla pe strazi. Insa ceva din mine mi-a spus ca aceasta ... (vezi toată discuția)