Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii pentru magazin second hand!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii pentru magazin second hand!

Buna ziua!Doresc sa-mi deschid un magazin second-hand de haine dar nu stiu de ce autorizatii am nevoie.Mentionez ca firma este deja infiintata dar domeniul de activitate este toatal diferit de cel pe care vreau sa-l deschid acum.si urmatoarea mea curiozitate este:,daca este adevarat ca o firma care are profit pe zero(adica nu fuctioneaza)in termen de 3 ani se desfiinteaza automat.
Raspunsul pentru curiozitate este NU.
Raspunsul pentru intrebare: in primul rand este necesar ca societatea sa aiba in obiectul sau de activitate notata activitatea de comert, urmand ca ulterior sa autorizeze la registrul comertuilui desfasurarea acesteia. In caz contrar, se face actualizarea obiectului de activitate si activarea acesteia.
In al II-lea rand, spatiul unde se va desfasura activitatea va trebui sa fie autorizat, adica sa aiba autorizatia de functionare eliberata de Primarie si fisa de valabilitate.
Pentru aceasta se depun urmatoarele documente:
-act constitutiv al societatii, copie certificat inmatriculare si copie cod fiscal
-dovada detinerii spatiului + extras de carte funciara
-aviz DSP
-copie contract salubrizare
-copie schita spatiu
Astea in cazul in care spatiul are destinatia de comercial.
Ulterior, nu uitati de casa de marcat fiscalizata pentru spatiul respectiv.